Anatolský pastevecký pes pochází z míst, jež leží na území dnešního Turecka, kde se chová jako pracovní plemeno k ochraně stád a majetku. Do České republiky zavítal poprvé v roce 1998, proto není divu, že se jedná o nejmladší a velmi vzácné molosské plemeno v ČR.
Původ
Původ tohoto plemene pravděpodobně sahá až k velkým loveckým plemenům Mezopotámie – jeho minulost je velmi dlouhá. Obyvatelé dřívější Anatolie psy prakticky nikdy nechovali jako společníky nebo rodinné psy. Od anatolských pasteveckých psů se očekávalo, že budou dokonalými strážci a ochránci stád. Ve vesnicích se hodnotila inteligence a spolehlivost psů podle jejich přístupu k běžným každodenním činnostem. Anatolské pastevecké psy potkáváme v Turecku i dnes – střeží stáda svých majitelů se stejnou věrností a nepodplatitelností jako v minulosti.
Povaha
Jak bylo řečeno, Anatolský pastevecký pes je především strážním a hlídacím psem. Je naprosto věrný a svoji rodinu, její majetek a území může bránit až s neuvěřitelným zaujetím. Pokud někdo cizí vstoupí na jeho území, je vůči němu podezřívavý a nedůvěřivý. „Anatolec“ je velmi inteligentní, vůdčí a sebejisté plemeno bez jakékoliv agresivity. Nevyhledává problémy, ale jestliže jim musí čelit, rozhodně necouvne.
Postava
Anatolský pastevecký pes je mohutné vzpřímené postavy se silnou hlavou a hustou srstí. Kohoutková výška psů činí 74 až 81 centimetrů a psi váží od 50 do 65 kilogramů. Feny měří 71 až 79 centimetrů v kohoutku a váží od 40 do 55 kilogramů. Ovšem řada psů tohoto plemene mívá silnější kostru nebo naopak lehčí stavbu těla, tudíž se nemusí nutně vejít do těchto rozměrů. Na široké hlavě dominuje krátká hranatá tlama, přesahující třetinu celkové délky hlavy. Pysky jsou černé a lehce visí dolů. Dospělí anatolci mají silné plece, hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Dlouhé a silné končetiny umožňovali hbitost a sílu v boji se šelmami, které napadali stádo. Pohyb Anatolce je velmi plynulý, podobající se lvímu. Klasickým a nejčastějším zbarvením je plavá s černýma ušima a maskou – tomuto zbarvení se někdy říká Karabaš (což znamená černá hlava). Kangal je jiný název tohoto zbarvení, jenž se vyskytuje v oblasti Sivas v Turecku. Často se ale setkáváme se skvrnitými psy, žíhanými, šedými nebo dokonce černými psy. Ne všichni plaví psi mají černou masku. Akabaš – další plemeno pasteveckého psa – je čistě bílé nebo krémové a má obecně delší srst.
Zdroje:
http://anatolian-shepherd-dog.info/plemeno.php
http://www.moloss.cz/anatolsky-pastevecky-pes-moloss-club-cz.htm