Žádné podrazy

„Co mi chceš dělat?“ S tímto dotazem vyskočila Gizem ze svého pytle a s ocáskem staženým mezi nohama chtěla vzít kramle. Pastevec je od přírody pes nedůvěřivý, u Gizem to platí snad dvojnásob – jakmile se k ní člověk blíží s něčím, co je nové, neznámé, co jí není blízké, je ve střehu, připravena okamžitě zdrhnout.

Před týdnem se jí objevil na čumáku růžový flíček (zřejmě odřenina od jejího věčného hloubení tunelů) a vzhledem k tomu, že se to samo nehojilo, zašli k veterináři, od něhož dostali mastičku, kterou chtěl nyní páníček pejsce inkriminované místo namazat. U vchodových dveří byla čumina odchycena, zpacifikována a ošetřena.

„Neboj, prdelko, to nic není,“ chlácholil vzpečující se Gizem páník a jakmile skončil, honem běžel pro odměnu, aby si to u čuminy vyžehlil.

Téhož dne večer si páníček počkal, až bude pejska odpočívat v pytli, vymáčkl si trochu masti na prst a vzal si na pomoc paničku: „Mazli ji, hlaď ji, já jí zatím namažu čumáček.“

„Nejsem blbá,“ pomyslela si Gizem, když zatímco ji panička hladila, páníkova ruka se blížila k čumáku. „Co to cítím? Rychle pryč,“ ale silná ruka ji zastavila a nedala jí šanci.

„Neboj, vždyť to nic není,“ konejšili čuminu dvojnožci a statečnou slečnu odměnili hned několika pamlsky, aby měla tento „lékařský“ zákrok spojen i s něčím příjemným.

Když po několika hodinách procházel páníček kolem Gizem spící v pytli, nedůvěřivě se na něho podívala, vyskočila a chtěla ven. „A sakra! Tak to jsi podělal, panáčku,“ pomyslel si a honem ukazoval čumině ruce, že v nich nic nemá, že se leká zbytečně, přičemž by si nejraději dal pár pohlavků. Tak takhle už rozhodně ne, už žádné lstivé úskoky, takhle by mohl dostat padáka z psího srdíčka pro ztrátu důvěry!

Následující den si dopoledne Gizem přivolá a posadí: „Sedni“. Čumina si sedá, on se za ni postaví obkročmo, stejně jako to dělal na výstavách, když ukazovali rozhodčímu zuby, bere zespodu čumák levou rukou a ukazovákem pravé roztírá mastičku. Čumině se to sice nezamlouvá, ale drží. V mžiku je hotovo a pejska je po zásluze odměněna hned několika pamlsky. Stejným způsobem se to opakuje i večer, stejně jako další dny, dokud není čumák v pořádku. Tohle je ta správná cesta – jednat se psem na férovku, i když se mu to nemusí dvakrát zamlouvat…

Příspěvek byl publikován v rubrice NOVINKY, ŽIVOT S GIZEM a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.