Vlk domovníkovi psaní nenese

Den co den vyhlíží Gizem poštovní doručovatelku, den co den běží s nadějí k brance, den co den se vrací zklamaná zjištěním, že pro ni zase nic…
I dnes vyhlíží pošťačku a jakmile se známá postava v dáli objeví, utíká čumina k brance. „Něco pro vás mám. Můžeš, vlku, donést domovníkovi psaní,“ usmívá se doručovatelka.
„Ale kdepak! Ani domovníkovi, ani páníčkovi! To je pro mě! Takhle píše jenom jedna jediná štěněnka na světě, a to Širinka,“ říká Gizem, nedočkavě trhá dopisní obálku a lačně hltá řádky psané nejmladší z jejích holčiček:

Mylá mamynko. Tak uš to bude za chvýly štrnást dnú co sem z domu. Za těch pár dnú sem zase trochu virostla a přybrala na váze ale neňý to na mě znát protože se pjekně vitahuju. Tedi ne že bich bila nějaká vejtaha ale do vejški. Posýlám ťy y nějakí fotki tak nevým jestly to z ňych poznáš.
Uš sem přestala čúrat doma protože tadi neňý takovej prýma koberec jako v dědovje pracovně. Tadi to nesaje tak choďým dělat loužyčki radějy na trávu.
Mám se tu moc dobře. Všychňy sou na mně moc mylý a maj mně ráďy. S mojý novou ségrou sy hraju na pýskunebo v jejým domečku na hraňý do kterího mně taki pusťý. Ráda se válým na sedačce s Kubýčkem nebo s mím novím kamarádem a páňýčkem. A taki moc ráda dováďým se svím novím dvounohím bráškou a mazlým se s paňyčkou.
Ale něco ťy na mí noví kamarádi musým prozraďyt. Přectaf sy že slovo ůklyt vúbec neznajý. Nemohla sem se na to koukat a musela sem to vzýt do vlastňých tlapek a začala sem jym tu zametat. Valyly na mně vočy a taxe jym to zalýbylo že my koupyly vlastňý koště a teď jym tu y posluhuju. Ale dělám to ráda neboj nejsem jako na galejých.
Dneska sem bila na přeočkováňý a samozřejmě bila sem statečná aňy sem nepýpla. Sem celá po tobje vyď? Děda řýkával že sy taky bila vždicki statečná. Taxem taki.
Nevýš jaxe má Áda? Opčas mně tadi nechajý kouknout na internet na tvoje stránki ale moc se toho o ségře nedozvým. A taki bysem bila ráda kdibi sy my někdy napsala. Výš něco jen pro mně co nebudou čýst zvjedaví cyzý očy. Tak kdiš se budeš nuďyt tak někdi skus něco heskího napsat.
Pozdravuj ode mně babyčku tetu dědu prastrejdu a obje prababyčki. Posýlám ťy ťysýc pusynek.
Tvoje Šyry.